Google Fonts i RODO
Twórcy stron internetowych często dostosowują je w taki sposób, że przeglądarka użytkownika nawiązuje połączenia z zewnętrznymi serwisami bez wyraźnej zgody użytkownika. Co istotne, w wielu przypadkach jest to związane z udostępnianiem prywatnych informacji użytkownika innym firmom lub organizacjom.
@icd Bo web został fundamentalnie źle zrobiony i teraz trudno to wykorzenić. W tamtych czasach się o takich rzeczach nie myślało.
@arek @icd Ja to bym sforkował www, zrobił git revert i poprowadził jego rozwój skupiając się na prywatności i kontroli (nie kontrolowaniu!) użytkowników. Na tym mogłyby działać m.in. fediversowe aplikacje, self-hostowane usługi, etc. Bo chociaż Gemini dał fajną alternatywę dla blogów i stron z newsami, to jeśli chodzi o interaktywne aplikacje internetowe, jesteśmy skazani na web z wszystkimi jego wadami.
@kuba @arek @icd Napiszę o tym artykuł. Chciałbym pozbyć się plików cookies i user agenta, ograniczyć komunikację z serwerami trzecimi i niekontrolowaną komunikację w tle w ogóle, zminimalizować ilość danych jakie aplikacja otrzymuje o przeglądarce/urządzeniu, wprowadzić mechanizm weryfikacji integralności aplikacji, standardowy interfejs uwierzytelniania oparty na kluczach publicznych, szyfrowanie end-to-end, kontrolę przepływu danych i inne zabezpieczenia.