Dzisiaj znaleźliśmy i naprawiliśmy pewien błąd, który niedawno pojawił się na naszym serwerze generującym zrzuty ekranów na potrzeby wtyczki Rentgen. Błąd powodował, że serwer nie wybieral najlepszych możliwych zrzutów ekranu. Właśnie został naprawiony.

Więcej informacji o samym Rentgenie:

internet-czas-dzialac.pl/odcin

Google is making life without Google harder, but I won't give up Google because Google is making life without Google harder

A Microsoft report found that using "technology to track activity" at work can "undermine trust and lead to 'productivity theater'", in particular when "employees lack context on how and why they’re being tracked"

...based on global Microsoft 365 activity tracking data 🤡

The issue with people not understanding filesystems isn't that people don't understand filesystems; it's that for decades now the leading technology companies have been executing a campaign to strip basic computer literacy from everyone who isn't college educated, allowing the formation of a cult of tech and the mysticization of the process in order to justify monopolies and oligopologies with outsized influence over daily life for everyone on Earth.

It's been a few years and I feel it's safe to say: removing the feed icon from browsers was one of the biggest net-negative impacts to the decentralized web we've seen

Cześć wszystkim,

Mamy przyjemność ogłosić nową wersję PeerTube!

Możliwość automatycznego importu filmów ze zdalnych kanałów, usprawnienia interfejsu, więcej opcji dostosowania instancji i nie tylko… Rozejrzyjmy się i zobaczmy, co przynosi ta wersja!

Informacja

Wpis jest tłumaczeniem artykułu PeerTube v4.3 is out! opublikowanego na licencji CC-BY-SA 4.0 i jest dostępny na tej samej licencji.

Automatyczny import filmów ze zdalnych kanałów

Oto funkcja, na którą wielu czekało – możliwość automatycznego importowania wszystkich filmów ze zdalnych kanałów (z innych platform wideo) na jeden z kanałów PeerTube. To bardzo przydatne, jeżeli jesteś twórcą filmów publikującym na jednej z platform, który chce by jego kanały były dostępne na PeerTube. Możesz też użyć tej funkcji, aby grupować filmy z kilku zdalnych kanałów na jednym kanale. Szczególne podziękowania dla Florent, jednego z administratorów instancji PeerTube Skeptikón za utworzenie tej funkcji.

Aby skonfigurować automatyczną synchronizację kanałów, po prostu wybierz przycisk Dodaj synchronizacji znajdujący się w menu Moja biblioteka -> karta Kanały -> Moje synchronizacje i wprowadź następujące informacje:

Adres URL zdalnego kanału: wklej URL kanału, który chcesz zaimportować
Kanał wideo: wybierz z rozwijanego menu kanał, z którym chcesz go synchronizować

Po zakończeniu synchronizacji, PeerTube będzie śledzić nowe publikacje na zdalnym kanale i automatycznie importować je na Twój kanał.

Możesz też korzystać z tego narzędzia do importowania treści ze zdalnych playlist.

Usprawnienia interfejsu PeerTube

Aby uczynić interfejs PeerTube jeszcze bardziej łatwym w obsłudze, pracowaliśmy z projektantką z la Coopérative des Internets i wdrożyliśmy w tym wydaniu kilka jej sugestii.

Zmodyfikowaliśmy proces tworzenia nowego konta tak, aby niektóre informacje, które musisz znać przed rejestracją, były bardziej zrozumiałe:

tłumaczymy, dlaczego należy utworzyć konto
przedstawiamy zasady instancji i prosimy o ich akceptację
zostaniesz poproszony(-a) o wprowadzenie danych niezbędnych do utworzenia konta
zostaniesz poproszony(-a) o utworzenie pierwszego kanału (możesz pominąć ten krok)
Twoje konto zostaje utworzone

Po lewej poprzednia wersja strony rejestracji, po prawej – nowa

Zmieniliśmy też położenie elementów na stronie logowania, aby umieścić informacje na jej szczycie. Pasek wyszukiwania został przeniesiony w na środek górnej części strony, aby był bardziej widoczny.
Poza tym zwiększyliśmy rozmiar i kolor domyślnej czcionki, aby była bardziej dostępna. Dzięki tym niewielkim zmianom PeerTube będzie dla Ciebie bardziej wygodny.

Lepsza integracja filmów i transmisji na żywo

Jak pewnie już wiesz, jest możliwe zagnieżdżenie odtwarzacza PeerTube na innych stronach (kopiując kawałek kodu HTML, który znajdziesz po wybraniu przycisku Udostępnij -> zakładki Zagnieźdź). Wygodne, prawda?

Aż dotąd, istniał drobny problem z zagnieżdżaniem transmisji – przed i po audycji, osadzony odtwarzacz nie wyświetlał niczego i sprawiał wrażenie popsutego. Aby temu zaradzić, dodaliśmy tekst informacyjny wyświetlany przed (Transmisja jeszcze się nie rozpoczęła) i po jego zakończeniu (Transmisja zakończyła się).

Dodaliśmy też automatyczne odtwarzanie zagnieżdżonych filmów po rozpoczęciu transmisji. Już nie jest konieczne regularne odświeżanie strony. Pamiętaj, że niektóre przeglądarki domyślnie blokują automatyczne odtwarzanie filmów i może być konieczna zmiana ustawień, aby skorzystać z tej funkcji.

Więcej możliwości dostosowywania instancji

Usprawniliśmy zarządzanie PeerTube przez administratorów. Jako administrator, możesz teraz:

wykonywać wsadowe działania na sfederowanych instancjach
Wykonywanie wsadowych działań (wybór wielu elementów, aby zastosować na nich to samo działanie) było już możliwe w karcie Ogólne (użytkownicy, filmy i komentarze). Jest teraz dostępne dla stron w karcie Federacja. Bardzo przydatne, jeżeli chcesz usunąć jednocześnie wiele subskrypcji lub odrzucić wielu obserwujących.
wyłączyć transkodowanie wysyłanego filmu lub transmisji
Jako administrator instancji, możesz wybrać rozdzielczości, do których transkodowane są wysyłane filmy. Dotąd, PeerTube zawsze transkodował oryginalny plik wideo, nawet jeżeli jego rozdzielczość nie była aktywna. Może to być uciążliwe dla niektórych instancji. Teraz możliwe jest wyłączenie transkodowania oryginalnego wideo, jeżeli jego rozdzielczość jest wyższa od maksymalnej. Aby to zrobić, przejdź do menu Administracja -> karta Konfiguracja -> Transkodowanie VOD i zaznacz pole przy Zawsze transkoduj oryginalną rozdzielczość.
usunąć określony plik wideo
Przechowywanie wielu wersji jednego wideo może szybko zwiększyć zużycie przestrzeni dyskowej. Teraz możesz usunąć określone pliki z interfejsu webowego. Może to być bardzo przydatne, kiedy – na przykład – chcesz usunąć wszystkie pliki większe od rozdzielczości, którą włączyłeś(-aś) na instancji.

A poza tym

PeerTube jest teraz dostępny w dwóch nowych językach – Toki pona i chorwackim!

Dokonaliśmy kilku optymalizacji, aby oprogramowanie było lepiej skalowalne. Dzięki temu wydajność została znacznie poprawiona.

W tym wydaniu wprowadzono wiele innych usprawnień. Możesz przeczytać pełną listę pod adresem https://github.com/Chocobozzz/PeerTube/blob/develop/CHANGELOG.md.

Na koniec przypominamy, że w lipcu uruchomiliśmy narzędzie do zbierania informacji o oczekiwanych potrzebach. Chcemy wiedzieć, czego twórcom treści, miłośnikom wideo i nietechnicznym osobom brakuje w PeerTube, lub jakie zmiany chcieliby zobaczyć. Zapraszamy do wypowiedzenia się w Let’s improve PeerTube! A jeżeli nie masz szczególnej weny, możesz zagłosować na jedną z 80 już opublikowanych propozycji. Przy okazji, dziękujemy wszystkim osobom, które opublikowały swoje propozycje i tym, którzy na nie głosowali.

Dziękujemy wszystkim współtworzącym PeerTube!
Framasoft

#fediverse #framasoft #peertube

https://fediverse.pl/blog/wydano-peertube-v4-3/

Kdenlive's first fundraiser starts today! Donate and help support developers implement exciting new features (like nested timelines and a new effects panel), and maintain and improve the code.

kdenlive.org/fund/?mtm_campaig

@ernest nie będzie bo spartoliło się nagranie, jego fragmenty udostępnimy patronom, a dla wszystkich będzie konkretny podcastowo-artykułowy materiał.

Na kolejną prelekcję jesteśmy przygotowani aby nagrać ją bezbłędnie :)

@ernest Samochody :) o YunoHost była prelekcja offline, ale przyjdzie czas na odcinek na ten temat!

Using 2FA phone numbers for targeted advertising. One of the dumbest ways ever for a company to abuse its users’ trust. Take a bow, Twitter. And have a $150 million fine too.

grahamcluley.com/twitter-2fa-p

YouTube Free is Silently Testing 5 Ads, instead of 2, Before Your Video Starts gizmochina.com/2022/09/13/yout

This probably doesn't matter to you since you use an ad-blocker or alternative ways to watch YT videos without ads but this is still a bad joke.

Screw YT and his whole Evil Corp gang.

#YouTube

Ponad 4 miliardy euro kary dla #Google za wykorzystywanie swojej pozycji na Androidzie poprzez nieuczciwie promowanie swojej wyszukiwarki i utrudnianie konkurencji innym producentom telefonów. 4 miliardy euro to astronomiczna kwota 🌠 (=4 tysiące milionów; kwota niewyobrażalna dla większości ludzi), ale niestety Google stać na takie kary. A wyrządzone dotychczas szkody się nie odstaną. Dlatego warto nagłaśniać sprawę - by chociaż ludzie wiedzieli, że sąd uznał, że Google postępowało nieuczciwie. Tyle możemy zrobić dla zdrowej konkurencji wśród firm.
next.gazeta.pl/next/7,151243,2

Ktoś chętny potestować BRIARa? Popiszę o technologii, linux, androidzie, komputerach, sieciach, druku 3D.

Zapraszam:

briar://acfc2k52dzicagpkpnvlf7h2h762pawocoyrogzzviyxvl3iltpqi

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Anyone eager to test Briar messenger a little bit? I'm willing to talk about tech, linux, android, PCs, network and 3D printing.

Add me:

briar://acfc2k52dzicagpkpnvlf7h2h762pawocoyrogzzviyxvl3iltpqi

#briar #foss #linux #messenger #technology

Show older
Internet. Czas działać! - serwer Mastodona

Oficjalna instancja Mastodona inicjatywy „Internet. Czas działać!”